Колегія ДАБІ на підсумкових зборах прийшла до висновку, що після прийняття нових законодавчих актів у сфері будівництва наша система видачі дозволів на початок робіт буде відповідати європейським стандартам. Головна інновація - це скасування необхідності подавати декларацію про початок будівництва для 80% всіх об'єктів.
Перехід на європейські стандарти
Що змінилося в результаті введення нової системи отримання дозволу на будівництво і реконструкцію? На це питання відповів керівник ДАБІ особисто під час зборів. А. Кудрявцев пояснив, що на даний момент, щоб приступити до безпосереднього зведення об'єкта відповідно до встановлених процедур потрібно спочатку подати повідомлення, потім оформити декларацію і тільки після цього можна отримати дозвіл. Подібної практики немає в країнах Західної Європи, у них відсутня проміжна стадія у вигляді подачі декларації, адже фактично це розширена форма повідомлення, але на її підготовку витрачається час і гроші. Виняток даного документа зі списку обов'язкових спрощує життя не тільки забудовникам, але і знижує трудовитрати чиновників на розгляд дозвільної документації. Також це виняток зі звичної схеми можливу корупційну складову.
Згідно з новим порядком оформляти декларацію про початок будівництва будуть тільки забудовники, які замахнулися на зведення об'єкта з високим класом наслідків. Таких на даний момент всього 20%, це масштабні проекти, і для них наявність додаткового дозвільного документа - це можливість провести більш детальну перевірку. А ось для інших приватних громадян і невеликих будівельних компаній, які зводять інші 80% будівель з низьким класом наслідків, декларація буде скасована. Вони зможуть приступати до початку робіт відразу після подачі повідомлення, що істотно скоротить час очікування.
Нагадаємо, що раніше ми повідомляли вам про спроби ДАБІ прискорити саму процедуру видачі дозволів на будівництво. Ведеться активна боротьба проти багаторазового повернення проектної документації на доопрацювання по незначним приводів. Тепер якщо документи надсилають на доопрацювання, до них повинні прикріпити пояснювальну записку з інструкцією щодо усунення недоліків. Також в інспекції навчають відповідальних чиновників і стежать за тим, щоб вони по можливості самі вносили незначні правки в документи і стверджували їх. Важливим для цих процесів є і можливість подати повідомлення або декларацію про початок робіт в електронному варіанті, що істотно заощаджує час.
Ліцензування забудовників
Крім цього в ДАБІ зважилися серйозно зайнятися питанням відповідальності забудовників за недотримання діючих нормативів. Випадки того, що підрядники свідомо ігнорують нормативні вимоги, а потім обходять їх через різні юридичні неточності в законах, нерідкі. Вони ведуть будівництво без дозволів або, отримуючи їх на недостовірну проектну документацію, після чого стверджують самовільні зміни через суди. Щоб припинити подібну практику в ДАБІ хочуть розробити систему стягнень з девелоперів. Залежно від ступеня і кількості порушень будуть накладатися адміністративні стягнення, головною мірою впливу запропоновано зробити відкликання ліцензії.
Глава ДАБІ зазначив, що спочатку варто провести роботу по приведенню системи ліцензування забудовників в належний стан. На ринку зараз багато компаній, які зареєстрували кілька підрядників, але фактично роботи веде один і той же девелопер. Це порушує умови чесної конкуренції і може використовуватися для введення в оману покупців і махінацій під час тендерів. Є в реєстрі і компанії, які ніколи не займалися професійною діяльність, або не зводите нових об'єктів протягом останніх кількох років.
Для вирішення даного моменту компаніям пропонують розкрити інформацію про своїх кінцевих власників. Також ДАБІ збираються почати перевірки забудовників на предмет можливості вести професійну діяльність. В першу чергу інспектори звернуть увагу на забудовників, які довгий час знаходяться в стані простою.