Одним з напрямків роботи нашої компанії, є проектування цивільних будівель, в рамках якого ми виконуємо і проекти багатоквартирних будинків. При складанні технічного завдання забудовники все частіше просять зменшити площу квартир, тому що на ринку зараз попит на малогабаритне житло.
Особливості малогабаритних квартир
Якщо розглядати проекти малогабаритних квартир, то більшість з них виконані в форматі студії і обмежені простором в 20-25 квадратів. Кухня поєднується з вітальні, яка відокремлена невеликою перегородкою, як правило, без дверей з метою економії вільного місця. Фактично це плита і мийка, в якості робочої зони пропонується використовувати стіл для прийому їжі. Все інше простір відведено під єдину кімнату, де можна організувати місце для відпочинку і невелику робочу зону. Добре підійде рішення у вигляді кутового комп'ютерного столу.
Санвузол маленький, зазвичай поєднаний, і замість ванни встановлюють душову кабінку. Хто не боїться сміливих дизайнерських рішень, може винести душову кабінку в кімнату і обладнати її витяжкою, як результат в туалеті можна буде спокійно повернутися. Деякі забудовники вважають за краще наслідувати планування так званих малосімейок, де на тій же житлоплощі відводили місце під коридор, а в санвузлі встановлюють повноцінну ванну. Але це суттєво скорочується простір кімнати, залишається приблизно 10-12 квадратів.
Отже, плюси подібної нерухомості в її низькій ціні, і можливості заощадити на ремонті і наступних комунальних платежах. Але є і мінуси, таке житло складно назвати комфортним. Воно підійде для самотньої людини або сім'ї без дітей, але після появи дитини в такій квартирі стане неймовірно тісно.
Чому зростає попит на малогабаритні квартири
Якщо простежити ринок нерухомості, то з 2008 року почалося стабільне зниження площі квартир. На той час найменше пропозицію на ринку становила 50-60 квадратів, таке житло багато потім самостійно переобладнали в двокімнатні квартири. Уже в 2013 році середня площа однокімнатної квартири склала 40 квадратів, що ще можна назвати прийнятним з точки зору комфорту. А ось в минулому 2016 році основним пропозицією було житло площею 20-25 квадратних метрів, і в цьому році воно також буде основним трендом ринку нерухомості.
Таке зменшення доступної житлоплощі пов'язано з тим, що покупці не можуть собі дозволити квартири в 40-60 квадратів, а так як оренда зростає і на вторинному ринку нерухомості ціни не падають, то доводиться погоджуватися на компактні варіанти. Також подібне малогабаритне житло привабливо для інвесторів, ремонт квартир 20-25 квадратів обходиться дешевше, а здати її можна за суму менше всього на 500-800 грн., Чим квартири середньою площею в 40 квадратів. Ну а забудовникам не залишається нічого іншого як пропонувати той товар, на який зараз є попит. Тому все частіше ми бачимо проекти багатоквартирних будинків, в яких переважають малогабаритні однушки і є невелика кількість двійок площею 40-50 квадратів.
У висновку можна сказати, що підвищення попиту на малогабаритні квартири і зниження доходів населення призвели до того, що для багатьох людей житло в 20-25 квадратів вже стало розкішшю. Як результат, на ринку вже можна зустріти пропозиції у вигляді однокімнатних квартир площею в 15 квадратних метрів, що знаходиться на межі порушення допустимих санітарних норм. І поки в країні зберігається поточна економічна ситуація, площа індивідуального житла буде знижуватися і далі.