Багато власників нерухомості роками не підозрюють, що у їх власності є технічний паспорт, або, що він їм хоча б потрібен. Але такий стан речей може змінитися в будь-який момент, досить спробувати скористатися своїми правами власника, звернутися до комунальних служб, почати процес отримання дозволу на реконструкцію і т.д.
Щоб для вас така ситуація не виявилася несподіванкою і не думали куди і навіщо варто звертатися, ми вирішили написати статтю по особливості оформлення технічного паспорта в БТІ. Розглянемо питання, на які об'єкти він потрібен, як використовується і де можна отримати.
На що і коли оформляти
Почнемо з того, що техпаспорт об'єкта це офіційний документ, копія якого зберігається в державному реєстрі об'єктів нерухомості. Він повинен бути у будь-якої будівлі, яке є капітальною спорудою. Наприклад, приватний будинок, дача, квартира, багатоквартирний будинок, офісний центр, медичний заклад, гараж і т.д. Тобто на всі об'єкти, які віднесені до житлового або нежитлового фонду нерухомості.
Зазвичай в документі вказані такі параметри:
- план об'єкта із зазначенням реальних розмірів всіх приміщень;
- конструкційні матеріали, вказана товщина стін і окремо позначені несучі стіни;
- матеріали і характеристики підлоги та покрівлі, а також аналогічні параметри, що впливають на визначення оціночної вартості об'єкта;
- дані про проведені раніше капітальних ремонтах, реконструкціях і перепланування.
Крім того вказується власник і може бути приведена оціночна вартість, на момент складання документа.
Важливо розуміти, що технічний паспорт не є правоудостоверяющіх або правовстановлюючим документів, але він використовується як підстави для отримання даних паперів. Техпаспорт найчастіше потрібен в наступних випадках:
- Проведення приватизації, цей документ входить в список обов'язкових для даної процедури.
- Для вступу в права власності при спадкуванні за заповітом або законом.
- Для поділу об'єкта нерухомості між декількома власниками, коли проводиться процедура виділу частки в натурі.
- При продажі або даруванні нерухомості, і інші варіанти угод, які передбачають зміну власника.
- Для отримання дозволу на перепланування або реконструкцію, в тому числі капітальний ремонт.
- Для використання об'єкта в якості застави.
- При укладанні договорів на поставку компослуг, і при інших операціях пов'язаних з нерухомістю в державних або муніципальних службах.
Вище наведені основні ситуації, коли вам може знадобитися техпаспорт на будинок, але на практиці їх куди більше і краще мати цей документ в наявності, щоб потім не оформляти його в терміновому порядку.
Куди звертатися
Щоб отримати техпаспорт, вам потрібно звернутися в бюро технічної інвентаризації, або кажучи по-простому БТІ. Такі організації працюють як державні, так і як приватні компанії з державною ліцензією, як наприклад наше бюро.
При собі слід мати паспорт, ідентифікаційний код і документи, що підтверджують право власності. Уже на місці ви напишіть заяву на надання даної послуги. Час розгляду заяви та проведення необхідних робіт відповідно до нормативної бази становить від 3 до 15 робочих днів, природно за терміновість може знадобитися доплата. У приватних БТІ отримати техпаспорт можна ще швидше, але тут є одне обмеження. Сам по собі цей документ є актом про проведену технічної інвентаризації, тому, чим швидше власник надасть співробітнику БТІ можливість оглянути об'єкт, тим швидше він зможе приступити до складання техпаспорта.