Розповсюджені ситуації, коли у однієї квартири є два власники, які в силу різних обставин не можуть самостійно вирішити, як спільно проживати на одній житлоплощі. Зазвичай такі ситуації виникають після розлучення або прийняття спадщини.
В результаті власники зобов'язані погоджувати свої дії один з одним. Без схвалення другого неможливо продати свою частину, здати в оренду, прописати кого-то в квартирі і т.д.
Способи розділу квартири між співвласниками
Щоб уникнути подібних проблем, рекомендується провести одну з наступних процедур по розділу квартири між двома власниками.
1. Матеріальна компенсація. Цей спосіб багато хто вважає найбільш прийнятним, сторони домовляються між собою про те, хто буде власником квартири, а другий власник отримує від нього компенсацію у вигляді ринкової вартості його частини. Недолік цього варіанту полягає в тому, що у того хто покидає житло повинно бути альтернативне місце проживання або виручених коштів йому вистачить на його придбання. В іншому випадку немає сенсу погоджуватися на таку угоду.
2. Укласти договір спільного користування. Закон дозволяє ділити нерухоме майно, за умови, що кожен власник отримає рівноцінну частку. Тобто, якщо ми ділимо будинок на двох, то кожна його частина повинна являти собою повноцінний будинок зі своєю спальнею, кухнею та санвузлом. Те ж правило діє і для квартири, але тут можуть виникнути певні складнощі зі створенням рівноцінних умов. Зробити другий вхід і обладнати санвузол може бути неможливим через планування і конструкційних особливостей будівлі. В такому випадку доведеться відмовитися від двох окремих квартир і укласти договір спільного використання. У ньому можна прописати всі нюанси такого проживання, від оплати комунальних послуг до графіка користування кухнею.
3. Провести реконструкцію квартири. Даний спосіб найбільш зручний для обох сторін, хоч і має на увазі фінансові вкладення. Йдеться про капітальний ремонт, в результаті якого з однієї квартири буде створено дві, причому обидва об'єкти будуть відповідати нормам для житлової нерухомості і мати свою юридичну адресу. Починати такі роботи слід з проведення експертизи співробітниками державного або приватного БТІ, які перевірять об'єкт і документи на нього, щоб скласти акт про можливість виділу або розділу.
Якщо в акті буде зроблений позитивний висновок, тоді можна приступати до підготовки проектної документації для реконструкції квартири. Найпростіше реалізувати такий проект в квартирі на першому поверсі. В цьому випадку ви не пов'язані забороною на розміщення санвузла над житловою кімнатою сусідів знизу, а другий вхід зручно зробити з вулиці. Знадобитися розробити проект перепланування, щоб поділити квартиру на дві рівнозначні частини з житловими та допоміжними приміщеннями у кожній. Для квартири, в яку вхід буде з вулиці знадобитися провести узгодження вхідної групи, тобто проект облаштування даного входу. Коли всі документи будуть готові, можна звертатися в службу з нагляду за будівництвом і отримувати дозвіл на проведення реконструкції.
Після того як ремонтні роботи завершені, настає етап їх легалізації. Експерти БТІ перевіряють об'єкт і складають два технічних паспорта, на кожну квартиру окремо. Потім оформляється декларація про завершення реконструкції, вона перевіряється контролюючими органами. Після успішного проходження перевірки, кожній квартирі привласнюється свою адресу, а власники отримують свідоцтва на право власності. В результаті виходить два незалежних об'єкта нерухомості, власники яких більше не обмежені в своїх правах і нічим не обмежені.