У ДАБІ підвели підсумки роботи за I квартал 2017 року. У службі відзвітували про успіх в проведенні реформи інспекції, розповіли про те хто тепер приймає і затверджує дозвільну документацію, а також яку роль в цьому займають підрозділи ДАБІ. Другою темою звіту була боротьба з махінаціями при отриманні дозволу на будівництво багатоквартирного будинку недобросовісними забудовниками. Чи працює нова система встановлення категорії складності об'єктів і як по ній проходить оформлення дозволів на початок робіт.
Реформа децентралізації
Офіційно, збори керівників центрального і територіальних підрозділів ДАБІ, на якому підбивалися підсумки роботи інспекції за I квартал 2017 року, відбулося 25 квітня. Але тільки недавно через офіційний сайт служби були опубліковані результати цих зборів.
Згідно з оприлюдненою інформацією триває реформа децентралізації в області контролю над будівництвом. Так вже в 65 містах України були створені територіальні підрозділи архбудконтролю. Особливість нового органу в тому, що це не окрема служба, а лише підрозділ в складі органів місцевої влади. Для того щоб мати можливість приймати і затверджувати проектну документацію, чиновники проходили навчання на спеціальних курсах.
На даний момент подача та затвердження документів в цих містах вже відбувається за новою системою, а ДАБІ надає архбудконтролю консультаційну підтримку і контролює їх роботу. Так за звітний період співробітники інспекції провели 30 перевірок новостворених підрозділів і на підставі їх винесли постанови про припинення 45 прийнятих рішень. Також виконано 270 перевірок по всій Україні, з них 200 інспекцій були позаплановими і розпочатими на підставі поданих в службу скарг. По кожному з цих фактів складено акт проведеної перевірки, в ряді випадків ДАБІ винесла постанову скасовують їх вирішення.
В цілому хід реформи децентралізації державної системи нагляду за будівництвом визнаний задовільним, і робота буде продовжена.
Видача дозволів на будівництво
Також в ході зборів було подано звіт про боротьбу зі штучним затягуванням видачі дозволів на початок будівництва, коли документи багаторазово поверталися на доопрацювання, без вагомих підстав. За даними ДАБІ найкращих результатів в цьому питанні вдалося досягти в Черкаській, Київській та Тернопільській областях. За цим регіонам кількість подібних порушень помітно знизилася, це пов'язують з тим, що в даних областях вже працює нова система подачі та затвердження проектної документації.
Відзвітували керівники ДАБІ та за новий підхід до визначення категорії складності будівель. У держінспекції повідомили, що вже були прецеденти, коли вони скасовували виданий дозвіл на будівництво багатоповерхового житлового будинку після проведення перевірки об'єкта і документації на нього. Також були зафіксовані випадки внесення неточних даних в технічні паспорти об'єктів, що надалі могло привести до необхідності переоформляти документи, і заново вводити будинок в експлуатацію.
Сенс цієї шахрайської схеми полягав в тому, що проект забудови спеціально розділяли на кілька дрібніших. Тобто замість проекту житлового кварталу, робилося кілька окремих проектів на кожен будинок. Після чого кожному з них присвоювався належний рівень складності, і забудовник отримував документи для початку робіт. Але через те що об'єкти оцінювалися окремо, вдавалося не тільки прискорити час видачі дозволу, а й обійти ряд будівельних нормативів. Наприклад, від забудовника цілого комплексу могли зажадати звести за свій рахунок такі об'єкти як школа або дитячий садок. А ось до компанії, що займається зведенням окремого розташованої будівлі, подібні вимоги не висунеш. Це стосується і простіших речей, таких як дитячі майданчики, місця для відпочинку та паркінги. За рахунок зниження категорії складності будівель забудовники отримують можливість обійти покладені норми і як результат люди набувають неякісне житло.