До нас в компанію часто звертаються з питанням, які документи слід зібрати, щоб приступити до будівництва приватного будинку? У цій статті ми постараємося дати вичерпну відповідь на це питання. Звичайно, в кожному конкретному випадку набір документації може відрізнятися, але в стандартному варіанті він виглядає саме так.
1. Завдання для проекту.
Це документ, який передається в проектну організацію або складається нею перед початком робіт. Суть цього завдання в тому, щоб окреслити рамки, в яких буде діяти архітектор. Тобто вказати побажання по площі, поверховості, кількості основних приміщень, пріоритетний стиль оформлення і інші подробиці. Чим точніше складено проектне завдання, тим більше готовий проект відповідає тому образу, який ви створили в своїй уяві для майбутнього будинку.
Крім побажань клієнта в проектному завданні обов'язково враховується приблизна вартість робіт, щоб архітектор не витратило більше ресурсів, ніж може виділити власник. Також до уваги приймаються містобудівні умови і обмеження.
Проектне завдання узгоджується між замовником і виконавцем. Після того як сторони дійшли спільної точки зору, документ скріплюється підписами сторін і печаткою архітектора.
2. Ескізний план.
Розробка проекту майбутнього будинку починається з підготовки ескізів. Якщо на попередньому етапі ми визначилися з побажаннями замовника і його можливостями, то тепер прийшов час архітектора запропонувати свої варіанти їх рішень.
Розробляються поверхові ескізи будівлі, також робиться початковий проект його зовнішнього і внутрішнього оформлення. Це базові ідеї, які узгоджуються з клієнтом і затверджуються. Даний етап є найбільш творчим, коли можна пропонувати різні рішення, на підставі яких буде розроблений фінальний проект.
3. Містобудівні умови.
Будь-яке будівництво ведеться за певними умовами, які прописані в нормативних документах, вони можуть відрізнятися в залежності від населеного пункту, призначення земельної ділянки, плану забудови району та інших факторів. Тому для кожного об'єкта їх слід отримати окремо і обов'язково враховувати при розробці проектної документації.
Даний документ складається з текстової та графічної частини. У ньому детально вказані допуски по поверховості, площі, відстані до сусідніх будівель, є план ділянки з лініями обмеження забудови та інші дані. видаються містобудівні умови органами нагляду за будівництвом або місцевою владою.
4. Технічні умови.
На будь-яку будівлю слід отримати технічні умови, в яких розглянуті питання його підключення до комунікацій (електрика, вода, газ, каналізація) і техніка безпеки (умови для проживання і пожежна безпека).
Дані технічні умови виходять під конкретний об'єкт будівництва. Потрібно враховувати розмір і розташування земельної ділянки, що проходять поруч комунікації, тип запланованої забудови.
5. Проект.
Це документ, в якому зібрані всі технічні, будівельні та дизайнерські рішення, які будуть застосовуватися при зведенні будинку. Він розробляється з урахуванням всіх умов, які встановлені в наведених вище документах.
Спочатку готується базовий проект, який проходить процедуру погодження та затвердження. Він складається з креслень, кошторису та описової частини. Після його затвердження готується робочий проект, за яким і буде проводитися будівництво будинку. До нього буде прикладена детальний кошторис з зазначенням всіх видів робіт і їх термінів, в тому числі і вартість.
6. Експертиза проектної документації.
Даний етап проводиться тільки для будівель мають IV і V клас складності, будівель зведених в складних інженерно-геологічних умовах, а також для об'єктів будівництва, в яких є частка державних коштів (у тому числі кредитні гроші, взяті під державні гарантії). Експертиза має на увазі перевірку всієї проектної документації на відповідність чинному законодавству та нормативним актам. Як правило, для індивідуального житлового будівництва подібна експертиза не потрібна, точніше вам скажуть при оформленні містобудівних умов.
7. Декларація про початок будівництва.
Ось ми і дісталися до кінця списку, які документи потрібні для будівництва приватного будинку. Для оформлення декларації про початок будівництва слід подати відповідне повідомлення в дозвільний центр. Декларація це фактично анкета, куди вносяться всі дані про земельну ділянку, власника, підрядника, розробника проекту та дані про самому майбутнє будівництво. Подаючи цей документ, ви берете на себе відповідальність, що будете строго слідувати заявленим в ній даними.
Законом на розгляд декларації про початок будівельних робіт відведено 5 робочих днів. Тут можливі три варіанти. Перший - коли все заповнено правильно і зазначені дані пройшли перевірку, то декларація вноситься до державного реєстру і можна приступати до початку робіт. Другий - коли в документі виявлені помилки, то він повертається на доопрацювання, після чого його можна подати повторно. Кількість таких повторів не обмежена, але краще відразу усунути всі помилки зазначені в пояснювальній записці до акту про відмову від реєстрації, щоб не втрачати зайвий час. Третій - якщо по закінченню п'ятого робочого дня з дати подання декларації ви не отримали повідомлення про відмову, то така декларація вважається умовно прийнятої. Вам залишається почекати 11 днів і можна начитати будівельні роботи.
Якщо під час робіт був замінений підрядник або архітектор, якому доручено нагляд за будівництвом, то про це слід повідомити в контролюючу службу. На розгляд заяви відводиться 10 днів, процедура аналогічна оформлення декларації. Продовжувати будівництво без повідомлення державних органів про зміни, що відбулися заборонено.