Мало хто знає, що техпаспорт не дає ніяких майнових прав на нерухомість, тому що не є правовстановлюючим документом. Але при оформленні прав власності та ряду інших важливих дій з квартирою, вам без нього не обійтися. Давайте розберемося з цим питанням.
Итак, технический паспорт это схема жилья, выполненная в масштабе, на которой указаны все помещения, их метраж, а также имеется схема коммуникаций и описаны виды конструкционных материалов. Кроме этого в него заносится информация о принадлежности к другому объекту, в данном случае многоквартирному дому и кто является владельцем. Оригинал техпаспорта хранится на руках у владельца, а его электронная копия зарегистрирована в госреестре недвижимого имущества.
Первинна інвентаризація
Будь-яка нерухомість, будівництво якої завершено і вона вводиться в експлуатацію, підлягає технічної інвентаризації. У випадку з квартирою ці роботи замовляє забудовник, щоб оформити на неї права власності і передати їх майбутньому мешканцеві через договір купівлі-продажу. При цьому на момент подачі декларації про завершення будівництва всього будинку, що необхідно для його підключення до комунальних мереж (електрика, газ, водопостачання), виконується спочатку технічна інвентаризація всього будинку зі складанням поетапних планів. І тільки після цього робляться окремі документи на кожне житлове приміщення.
У момент здійснення покупки нового власника передається техпаспорт для його подальшого використання. Він знадобиться для укладення договорів з комунальними службами на поставку послуг, а також для виконання і затвердження допоміжних проектів, наприклад, автономної системи опалення. Причому якщо ви проведете ці роботи, то потрібно буде внести відповідні зміни в технічний паспорт, а ці роботи вже підпадають під поняття поточної інвентаризації.
Поточна інвентаризація
Проводити техінвентарізацію однієї і тієї ж квартири можна необмежену кількість разів при наявності на те підстав. Вона виконується якщо:
- проводяться роботи з перепланування або реконструкції, які підлягають узгодженню (зміна в несучих конструкціях, зміна призначення приміщень, зміна системи комунікацій і т.д.);
- легалізуються самовільні ремонтні роботи, що підлягають узгодженню;
- змінюється власник (за договором продажу, дарування і при вступі в прав успадкування);
- проводиться розділ квартири між декількома власниками, наприклад, після розлучення, кожен із колишнього подружжя отримує свою частку.
Всі вищезгадані процедури вимагають підтвердження статусу об'єкта, тому без оновлення технічного паспорта, не обійтися. Варто відзначити, що первинна інвентаризація проводиться в обов'язковому порядку для будь-якої нерухомості, а от наступні перевірки тільки при виникненні такої необхідності.
Процедура оформлення
Отже, ми розглянули питання, для чого потрібен технічний паспорт на квартиру, і тепер давайте поговоримо про особливості його отримання.
Сьогодні в Україні послуги з техінвентаризації крім державного БТІ надають ще й приватні компанії, які пройшли відповідну сертифікацію. Різниця в їх роботі полягає лише в тому, що в другому випадку вам не буде потрібно стояти в чергах і чекати поки займуться вашим питанням. Вся інша процедура відбувається фактично однаково, як при первинній, так і при поточній інвентаризації.
Спочатку співробітник або кілька співробітників інженерного бюро виїжджають на об'єкт, оглядають його на місці і складають спеціальний акт. Використовуючи зібрані дані і подані власником документів (паспорт громадянина і виписку з держреєстру або свідоцтво на право власності) розробляється і оформляється техпаспорт. Він передається замовнику і той вже використовує його в залежності від мети отримання.
Якщо ви розраховуєте скористатися послугами державної організації і тим самим забезпечити собі проходження узгодження в архітектурно-будівельній службі або іншому контролюючому органі, то змушені вас розчарувати. Виданий вам техпаспорт все одно будуть перевіряти, і при виявленні помилок загорнутий на доопрацювання.