Перед тим як приступити до розробки проектної документації слід визначити категорію складності об'єкта будівництва. Це спеціальна класифікація, затверджена постановою уряду і покликана визначати потенційний рівень фінансової, екологічної, історичної та іншої небезпеки, пов'язаної з даним проектом.
Щоб було зрозуміло, скажімо, що в залежності від категорії складності, встановлюється, скільки людей може постраждати при руйнуванні об'єкта або, навпаки, в результаті його зведення. А також, яких збитків буде завдано екології країни, чи не опиняться під загрозою пам'ятники, можливу шкоду транспортної або іншої інфраструктури і т.д.
Класифікація
Всього в Україні виділяють п'ять груп складності, де перша є найбезпечнішою. Давайте розберемо їх докладніше:
- У неї потрапляють об'єкти на яких не проживають або постійно не знаходяться люди. У разі його руйнування максимальну небезпеку така конструкція являє для 50 осіб всередині і 100 зовні, економічний збиток не перевищує 2000 мінімальних зарплат, інфраструктура і історичну спадщину поза загрозою. Першу категорію привласнюють гаражів, альтанок і схожим об'єктів, в тому числі складських приміщень.
- На такому об'єкті може постійно працювати або проживати до 50 осіб, до цієї групи можна віднести як приватний будинок, так і невеликий офіс або інше комерційне приміщення. Від першої групи відрізняється лише тим, що на об'єкті постійно перебувають люди.
- Під третю групу можна підвести багатоквартирний будинок або офісний центр, обмеження по кількості проживаючих або працюючих людей в 300 чоловік. Економічні збитки від руйнування такого об'єкта може скласти до 15 000 мінімальних зарплат, в тому числі може бути завдано шкоди місцевій інфраструктурі. Якщо говорити про багатоповерхових житлових будинках, то до третьої групи належать далеко не всі, адже в сучасних багатоповерхівках живе куди більше людей.
- Об'єкти, розраховані на 300 і більше осіб, в тому числі, такі як залізничний вокзал, дитячий сад, школа, критий ринок, торгово-розважальний комплекс та інші. Мається на увазі, що в разі руйнування постраждати може до 1000 чоловік знаходяться всередині і понад 10000 чоловік зовні, також може бути завдано збитків пам'яткам місцевого значення та інфраструктурі регіону.
- Сюди потрапляють об'єкти, руйнування яких може призвести до незворотних наслідків, наприклад знищення інфраструктури в масштабах країни. Як приклад можна привести атомні або гідроелектростанції.
Визначити до якої групи належить ваш об'єкт будівництва повинні в проектному бюро, де ви будете розроблятися необхідну дозвільну документацію. Це можна сказати відправна точка, при складанні будь-якого проекту.
На що впливає категорія об'єкта
Безпосередньо для забудовника, даний критерій впливає на склад пакета проектної документації, а також на процес отримання дозволу на початок робіт та подальше введення об'єкта в експлуатацію.
Зараз для I-III категорії істотно спростили правила отримання дозволу та введення в експлуатацію, наприклад документи можна подавати онлайн, а частина з них зовсім скасована. Але як відзначають в державній інспекції з нагляду над будівництвом, введення даних пільг буде збігатися з посиленням контролю над правильністю визначення категорії складності. Чиновники обіцяють боротися з нечесними забудовниками, які розбивають один об'єкт на кілька, з метою провести оформлення за спрощеною процедурою.
Найбільшу вигоду від цієї нової системи отримають фізичні особи, які займаються будівництвом житлових і господарських будівель в особистих цілях, тобто об'єктів з першої і другої групи.