Нерухомість або землеволодіння з будівлями на ньому може мати більше одного власника, при цьому кожен з них вважається власником і має право користування даним об'єктом. Такі права спільного володіння наступають в різних випадках, наприклад, після розірвання шлюбу, в результаті успадкування або за договором дарування. Також законом передбачено придбання не цілого об'єкта, а його частки, такі угоди вкрай рідкісні, але все, же мають місце бути.
Під час поділу об'єкта на частки, в правовстановлюючих документах зазначено, що у нього є кілька власників і прописана частка кожного з них. Весь об'єкт нерухомого майна береться за одиницю, а права співвласників розподіляються як частки від цілого, наприклад 1/3 будинку.
Особливості спільного володіння
Варіант пайової володіння хороший в тому випадку, коли у вас немає розбіжностей щодо використання спільного будинку або землеволодіння. Так з метою захиститися від шахраїв, батьки поділяють свій будинок між собою і дітьми, після чого зробити будь-яку незаконну оборудку щодо даного об'єкта стає практично неможливо.
Але це окремий випадок, а як бути тоді, якщо ви хочете скористатися своїм правом володіння і не погоджувати його з іншими власниками? На подібні рішення законом накладено ряд обмежень, а саме:
- Якщо ви вирішили продати свою частку, то спочатку повинні отримати відмову від права на пріоритетний викуп від кожного із співвласників. Часто вони блокують угоду, не даючи відмови і не погоджуючись на вашу ціну, з метою придбати чужу долю за ціною значно нижче ринкової.
- Під частину майна не можна отримати кредит. Застава об'єкта з декількома власниками можливий, коли всі вони дали згоду на угоду, нерухомість закладається цілком, а співвласники виступають поручителями кредитуемого особи.
- Оскільки частки у спільній власності виділені без будь-яких чітких меж, то проводити ремонт, перепланування, реконструкцію та інші роботи можна тільки за спільною згодою. Навіть якщо така згода отримана, то по завершенню ремонту може знадобитися перерахунок часткою, через зміну площі житлових приміщень і їх призначення.
Щоб стати повноправним власником і не залежати від рішення інших співвласників, можна провести процедуру виділу своєї частки із спільної власності.
Як провести розділ
Для того щоб почати процес оформлення прав власності на свою частку в спільному майні, спочатку слід упевнитися в можливості даної процедури. Для цього слід звернутися до приватного або державне БТІ, щоб вони провели технічну експертизу і підготували висновок про можливість виділу або розділу.
Экспертиза необходима в связи с тем, что раздел общего имущества и выдел доли возможен далеко не всегда. Законом предусмотрено, что после раздела имущества между собственниками общая стоимость объекта не должна существенно снизиться, и он должен сохранить свое целевое назначение. Поэтому ее крайне редко применяют для квартир в многоквартирных домах, т.к. разделить подобный объект на два и более равноценных не представляется возможным. А вот в случае с частным домом можно обустроить дополнительный вход, добавить санузел и провести перепланировку, чтобы жилплощади собственников были равноценными и не пересекались между собой. Возможность проведения этих работ и должен установить эксперт бюро инвентаризации.
Зверніть увагу, що розраховувати на позитивне рішення про можливість виділу не доводиться якщо:
- На об'єкт накладені різні обтяження, наприклад заставне зобов'язання, арешт, відкритий судовий спір і т.п.
- На земельній ділянці є самовільні споруди, в тому числі господарського призначення.
- Всі будівлі відповідають своїм технічним паспортам.
Якщо мають місце бути подібні обмеження, слід спочатку зняти з об'єкта обтяження і легалізувати всі будівництва та перепланування, відповідно до встановлених законом процедур.
Після того як рішення про можливість виділи отримано, слід укласти з співвласниками договір про добровільну поділі об'єкта на кілька і оформити на кожен з них правовстановлюючі документи. Якщо хтось із учасників угоди блокує її проведення, тоді доведеться звертатися до суду з вимогою провести розділ майна.