Дуже часто в нашій країні люди починають будівництво самовільно. Але як би там не було, настане момент, коли її потрібно буде узаконити. Процес цей цілком реальний, але доведеться повозитися з паперами. У будь-якому випадку, має бути оформлено право на власність.
Самостійне будівництво і що воно собою являє
Самобуд - це вже готове побудова або те, яке ще в процесі будови. А саме:
- на тій ділянці, де відбувається будівництво, відсутня цільове його призначення;
- процес побудови відбувається без дозвільних документів на неї;
- будівельний процес відбувається з порушенням норм і стандартів.
Якщо побудова має хоч одне з цих вище перерахованих порушень, то його вважають незаконно побудованих. А для того, щоб мати на таку побудову право, його потрібно, як мінімум, узаконити. Не так давно в силу вступив закон, відповідно до якого процедура по узаконення споруди проводити набагато простіше.
Як узаконити будівництво спрощеним шляхом
Це стосується лише тих випадків, коли земля, де є побудова, має цільове призначення. Такі побудови мають свій спеціальний клас - СС1. До них можна віднести:
- житлова або господарська будівля площею не більше 300 м2. Період її зведення 05.08.1992 р - 09.04.2015 р .;
- побудови, які мають сільськогосподарську призначення, побудоване до 12.03.2011 року.
Після того, як в ДАБК було подано заяви і було проведено технічний огляд споруди - її можна вводити в експлуатацію. Робиться це дозвільним органом не більш ніж в термін 10-ти днів (робочих). У таких випадках власникам будівлі не потрібно буде платити ніяких штрафів. А сам процес оформлення не відніме багато часу.
Технічний огляд також можуть проводити люди, які мають спеціальний сертифікат. У випадках з виявленням якихось неприпустимих відхилень від встановлених законом норм, узаконити таку нерухомість буде нереально.
Що необхідно подати разом із заявою в службу ДАБК:
- заповнити декларацію;
- подати звіт про техобследованіі споруди;
- подати копію паспорта законного власника ділянки (землі);
- подати техпаспорт самого об'єкта.
Такий процес дасть можливість для узаконення будинків по дачних амністій. Те число, коли готовність об'єкта зареєструвалася в декларації - буде датою його введення в експлуатацію. Це основа для укладення договорів про водопостачання, електрику, газопостачанні і т.д. Також це дасть можливість зареєструвати свої права на дану нерухомість. Зробити це буде можливим після того як об'єкт буде зареєстрований в Державному реєстрі. Для цього необхідно подати пакет документів в ЦНАП. А саме:
- документ, де буде вказано, що об'єкт прийнятий в експлуатацію (видає його ДАБК);
- техпаспорт споруди;
- наявність документа, де буде зазначена поштова адреса;
- якщо є кілька власників об'єкта, то необхідно подати документ з розподілом частин об'єкта між усіма його власниками;
- документ про спільну діяльність з ким або (якщо це так).
Такий процес буде доречний для узаконення гаража, наприклад.
Самовільна споруда і права власності на неї, можуть бути вирішені в судовому порядку
За допомогою рішення суду можна узаконити будинок, якщо він будувався без дозволу, а провести спрощеної процедурою не виходить. У таких випадках судом визнається право на володіння об'єктом, якщо земельна ділянка буде виділена під збудований об'єкт (будівля).
У випадках з несхваленням побудованого об'єкта самим власником землі або інших її власників, то споруда буде зноситися за рахунок того, хто побудував цей об'єкт.
Перше, що можна озброїтися для походу в суд, так це письмовою згодою сусідів. Позов буде направлено до суду за місцем розташування цієї споруди. У випадках з судовим схваленням споруди, узаконити її можна буде, звернувшись в ЦНАП, де зареєструють об'єкт і оформлять на нього документи.
Вартість послуг з узаконення самобудів в Україні
Законом не передбачено оплати за узаконення будівель. Державні органи роблять все безкоштовно. Але, є служби, де платити все ж доведеться:
- Платна послуга за технічний огляд. Її проводить стороння організація, послуги якої платні. Сума до оплати безпосередньо залежить від площі об'єкта і терміновості проведення огляду.
- Є спеціальні компанії, які займаються усією документацією з відповідних питань. Це платна послуга, яка позбавляє вас від заняття усіма документами і т.д., але заплатити за неї потрібно, якщо не хочете самі цим займатися.
Як оформити самобуд після реконструкційних робіт
Якщо це будинок з площею менше 200 м2., То в першу чергу потрібен документ, який підтвердить той факт, що об'єкт прийнятий в експлуатацію і техпаспорт БТІ. Якщо справа стосується будинків з площею більше 200 м2, то необхідно подати:
- документ із зазначенням права на землю;
- документ із зазначенням здачі споруди в експлуатацію;
- технічний паспорт об'єкта;
- звіт про те, що об'єкт оглянутий і відповідає всім нормам (санстанції, пожежним нормам і т.д.)
Весь процес з узаконення споруди досить заплутаний і складний. Особливо якщо люди і близько з цим ніколи не стикалися. Проводити всі самостійно звичайно можливо, але все ж складно. Є спеціальні компанії, співробітники яких допоможуть все вирішити швидше і без ускладнень. Вони повністю беруть на себе всю роботу з документами і їх подачею в потрібні органи. Також такі люди добре розбираються в Законах України і всіляких нормах, роблячи все в їх рамках.
Професіонали своєї справи щодня стикаються з безліччю типових їм проблем. Тому, вони мають великий досвід в такій роботі і все добре знають що до чого. Іноді, звернеться до них за допомогою простіше, ніж витрачати свій час, сили і часто нерви. Для таких людей не буває складних і незрозумілих ситуацій, яким немає рішення. Послуга хоч і платна, але вона того варта.