Щоб виключити будь-які неприємності, пов'язані з переплануванням свого житла, краще заздалегідь отримати консультацію з усіх питань, пов'язаних з такими роботами. Але спочатку слід все добре обдумати і зрозуміти, що саме змінювати ви хочете.
Є поняття «переобладнання», що позначає зміну адреси санвузла, вентиляційної системи, зміна сантехніки і т.д. А під «переплануванням» мається на увазі позбавлення від перегородок або ж навпаки - їх встановленні або переміщення.
Для будь-якої з двох робіт потрібно мати дозвільну документацію. У цьому випадку буде потрібно представити документні копії:
- правоуказаніе на власність;
- план поверхів;
- проектна робота по майбутніх змін;
- письмове схвалення власника приміщення на будь-які такі роботи.
Вносити квартирні видозміни в Держреєстр і вимагати нову виписку про них справа не обов'язкове. Але краще і передбачити таке на випадок майбутніх реконструкційних робіт в приміщенні (хіба мало що буде).
Що потрібно узаконити в обов'язковому порядку, а що ні
Узаконювати обов'язково потрібно якщо:
- відбувається об'єднання пару квартир в одну (немає значення на яких це поверхах);
- відбувається приєднання мансарди;
- перенесення або створення нових дверних прорізів (справа стосується несучих стін);
- з'єднання кімнати з лоджією.
Будь-які такі роботи повинні проводитися з наявністю дозвільних документів.
Можна обійтися без узаконення, але тоді потрібно вказувати в техпаспорті все, що змінювалося в перепланування приміщення:
- роботи зі скління балкона або лоджії;
- робота по об'єднанню санвузлів;
- демонтажні роботи з антресолями, коморами і т.д .;
- робота по демонтажу перегородки з метою збільшення кімнатного простору.
В такому випадку справа більше стосується хрущовок.
Є такий закон, завдяки якому забороняється вносити зміни за деякими реконструкційних робіт. Це, наприклад, винос батарей, розміщення санвузлів, кухні над житловою площею.
Як задекларувати внесені зміни
Перше, що робиться в питанні з узгодженням перепланіровочних робіт - це подається відповідна заява. Такий вид декларації повинен подаватися в 2-х копіях за місцем, де зареєстрована квартира. До неї додається запевнення на власність і проектний план на майбутні зміни. Розгляд такої заяви не повинно перевищувати 10 днів (робочих).
Відповідним органом буде видано схвалення або аргументовану відмову на перепланування. Автоматично схвалено заяви буде вважатися у випадках з «мовчанням» від контролюючих органів через 10-денний період. Тільки в таких випадках в обов'язковому порядку подається повідомлення до дозвільного центру щодо порушень термінів.
Необхідна документація для подачі заяви на узаконену квартирну реконструкцію:
- копія паспорта господаря (власника) квартири;
- документ, що підтверджує право власності кожного з власників;
- проектний план на майбутню реконструкцію;
- техпаспорт квартири;
- у випадках з будовою, відносився до категорії «культурна спадщина» потрібно отримати схвалення про культспадщини.
Узаконення виконаної перепланування
У випадках, коли всі роботи з реконструкцією завершилися, а об'єкт потрібно легалізувати для цього знадобиться документ, що підтверджує проектне відповідність. Видає такий документ спеціальна комісія відповідної контори після письмової заяви від господаря, до якого прикріплюється копія задекларованих прострочених термінів. Об'єкт повинен взятися в експлуатації не пізніше 7 робочих днів. Самим заключним дією повинна бути позначка про те, що об'єкт допускається до експлуатації.
Якщо все пророблені реконструкційні роботи відповідають законам нашої країни, то процес легалізації відбувається швидше.
Самовільне перепланування об'єкта буде узаконена якщо:
- справа про самовільні зміни розглядалося адміністративною комісією;
- виконана робота відповідає законам і нормам України;
- немає претензій, від будь-яких 3-их осіб.
У випадках з відсутністю дозволу на реконструкційні роботи потрібно сплатити штраф. Копія оплати штрафу повинна додаватися до документів. Так як сума штрафу не велика, то багато хто займається переробкою без дозволу. А потім вже починають все легалізувати. Кримінальне покарання в таких випадках світить тоді, коли на перепланування немає дозволу, а вона спричинила за собою серйозні наслідки (руйнування будинку і т.д.).
Ціни на послуги з перепланування
Все буде відштовхуватися від складності самих змін і від того, наскільки їх багато. Для цього необхідно провести заміри, і оцінити стан квартири.
Робити все самостійно звичайно можна. Але не всі знають що до чого і куди звертатися. Краще звернутися за допомогою до фахівця. Тоді процес буде набагато швидше, і ви звільните себе від зайвих стресів і метушні з документами. Для цього достатньо звернутися в потрібну контору, і залишити свою заяву. Далі справа переходить в руки до фахівця, який зв'яжеться з замовником, огляне квартиру і т.д. Після виконаної ним роботи залишиться просто забрати готові документи.