Більшість уже знає, що житлові будинки (приватні, дачні, багатоквартирні) заборонено будувати або виконувати їх реконструкцію без отримання відповідного дозволу. Також без попереднього узгодження не можна розпочинати роботи по зведенню промислових і комерційних приміщень. Для видачі таких дозволів існує державна архітектурно-будівельна комісія.
Але якщо розібратися детальніше, то далеко не всі об'єкти будівництва та види робіт вимагають обов'язкового схвалення або подальшої легалізації. Діючі нормативи залишають дуже широке поле для роботи і тому, сьогодні ми відповімо на питання що можна будувати без дозволу на будівництво. Тобто, такі об'єкти не будуть вважатися самобудом і ніхто не пред'явить до вас претензій.
Приватні будинки
Розглядати дозволені види будівель будемо в залежності від їх причетності до тих чи інших об'єктів будівництва та почнемо з приватних будинків. Відразу варто відзначити, що всі подібні будівлі, в тому числі і дачні будинки, зведені до 5.08.1992 р автоматично вважаються законними і їх власникам просто потрібно провести процедуру перереєстрації.
Крім цього в своєму заміському будинку або поряд з ним можна проводити наступні роботи:
- Будівництво тимчасових будівель, до них відносяться: теплиці, альтанки, навіси, свердловини, туалети, ворота, льох, басейн та ін.
- Монтаж технічного та інженерного обладнання, яке необхідно для обслуговування будинку.
- Фасадні роботи з утеплення та декоративного оздоблення.
- Пристрій комор.
- Зміна конфігурації перегородок, якщо не будуть порушені санітарні норми і пошкоджено несучі стіни.
- Скління веранди, тераси або балкона, за умови, що будинок не є пам'яткою архітектури.
Єдине на що варто звернути увагу так на норми будівництва санітарних споруд, які повинні бути видалені як від власного житлового будинку, так і від сусідського.
Багатоквартирні будинки
Власники квартир у багатоповерхових будинках також мають певну свободу дій. Без узгодження з органами нагляду за будівництвом вони можу проводити такі роботи:
- Перепланування в квартирі, без внесення зміни в несучі конструкції. При цьому заборонено прибирати перегородку і двері між кухнею і кімнатою в квартирах з газовими плитами. Заборонено облаштовувати ванну і туалет над житловими кімнатами сусідів знизу.
- У некапітальних стінах можна робити ніші і прорізи для облаштування місць зберігання, поліпшення планування приміщення або з декоративною метою.
- Демонтувати антресолі.
- Переносити розташування сантехніки і електричної проводки.
- Утеплювати зовнішні стіни, склити балкони і лоджії. Ці роботи не є самовільними, але можуть обмежуватися, якщо будинок є пам'яткою архітектури або є заборони на подібні роботи від балансоутримувача будівлі.
У сучасних новобудовах часто відсутнє центральне опалення і в кожній квартирі є своя автономна система. Власник квартири має право змінювати автономне опалення на свій розсуд, якщо не порушує технічних норм.
Промислові та комерційні будівлі
У будівлях, які належать до промислових або комерційних, їх власники мають право:
- Демонтувати і встановлювати заново обладнання, якщо не змінюється призначення приміщення.
- Змінювати конфігурацію внутрішніх кімнат шляхом зведення або демонтажу перегородок. Важливо щоб не змінювалося призначення кімнат і не були порушені несучі конструкції.
- Дозволяється склити лоджії, балкони і веранди, якщо вдома не віднесені до пам'ятників.
- На території можна встановлювати паркани, ворота, туалети, альтанки, навіси, господарські будівлі та інші не капітальні об'єкти.
Більш точну інформацію про типах будівель, які можна зводити самовільно і надалі вам не буде потрібно проходити процедуру легалізації будівництва, и завжди можете дізнатися у наших консультантів.