Логічною дією після придбання нової квартири є оптимізація її простору за рахунок перепланування. Це актуально як для новобудов, так і для вторинного ринку нерухомості, або ж подібне рішення приймають після того, як в сім'ї з'явилися нові члени.
До 2015 року будь-які ремонтні роботи, пов'язані зі зміною плану приміщення, підлягали обов'язковому погодженню з подальшим переоформлення технічного паспорта. Зараз же законодавство змінилося і тепер роботи, які не зачіпають несучих стін і комунікацій, власник може проводити на свій розсуд без узгодження і подальшого затвердження.
Які роботи підлягають узгодженню
Але не всі роботи пов'язані з переплануванням і реконструкцією можна виконати без дозволу будівельної інспекції. Ви зобов'язані готувати проект, і подавати повідомлення про початок ремонту в наступних випадках:
- Будь-які зміни в конструкції несучих стін, в тому числі нові віконні та дверні прорізи, а також розширення наявних.
- Заміна міжкімнатних перегородок з легких конструкційних матеріалів (дерево, гіпсокартон, піноблок) на важкі, наприклад, на цегляну кладку.
- Будь-які зміни в комунальну систему водопостачання або опалення, наприклад винос радіатора на балкон. Також заборонено самовільно підключати додаткові джерела навантаження, такі як радіатори або тепла підлога.
- Зміна конструкції систем вентилювання, підведення і відведення води. Заборонені будь-які роботи, від демонтажу до перенесення і часткового втручання в їх конфігурацію.
- Збільшення житлової площі за рахунок приєднання нежитлових і техприміщення.
- Облаштовувати будь-які приміщення без природного освітлення та опалення з площею менше 8 квадратів.
- В газифікованих квартирах заборонено самостійно приєднувати кухню до інших приміщеннях. Чи не застосовується до житла з електроплитами.
- Не дозволяється облаштовувати туалет або ванну над кухнею або спальнею сусідів знизу. Також простір санвузла можна розширити за рахунок коридору, передпокою або комори, але не за рахунок житлових кімнат.
Якщо ви сумніваєтеся в тому, чи потрібно вам отримувати дозвіл на ремонт, то рекомендуємо звернутися в БТІ або проектну компанію, для отримання професійної консультації.
Які знадобляться документи
Щоб отримати дозвіл на проведення будівельних робіт, ви повинні надати документи, необхідні для перепланування квартири за наступним списком:
- Заява на дозвіл робіт і декларація про початок перепланування.
- Правовстановлюючі документи на об'єкт, паспорт і їх нотаріальні копії.
- Техпаспорт, який є актуальним для вашої квартири.
- Проект ремонту в двох примірниках.
Вам можуть знадобитися і інші документи, в залежності від конкретної ситуації. По-перше, при внесенні змін до несучі стіни, слід провести експертизу і скласти звіт про технічний стан несучих конструкцій. По-друге, якщо квартира знаходиться в будинку зі статусом пам'ятки архітектури, потрібен дозвіл від місцевої влади. По-третє, якщо у нерухомості кілька співвласників, всі вони повинні дати згоду і надати копії документів, що підтверджують їх статус.
Після того як ремонт буде завершений доведеться знову звернутися в контролюючу службу. Вам буде потрібно провести повторну технічну інвентаризацію квартири, для отримання актуального техпаспорта. Після цього робите декларацію про завершення робіт. Ці документи подаються в місцеву будівельну інспекцію, яка на їх підставі виносить дозвіл про введення об'єкта в експлуатацію. Згідно з процедурою після подачі заяви працівники держслужби повинні провести експертизу квартири протягом 7 днів, і на підставі її результатів прийняти рішення.