В Україні заборонено займатися комерційною діяльністю в приміщеннях житлового фонду. Ніхто поки не вистачає за руку тих, хто, як і раніше орендує під офіс квартиру, за умови, що він живе в мирі з сусідами, і на нього не подали скаргу. Але формально ви не зможете зареєструвати або відкрити бізнес в приміщенні, яке не відноситься до комерційної нерухомості, а точніше не числиться в державному реєстрі як нежитлового фонду.
Якщо ваше приміщення вже переведено в нежитловий фонд, це ще не означає що в ньому можна вести справи. Так, юридична адреса ви отримаєте без проблем, але для різного виду підприємницької діяльності існують свої стандарти. Щоб відповідати цим стандартам потрібно провести реконструкцію, а спочатку отримати дозвіл на ці будівельні роботи.
На що потрібно отримувати дозвіл?
Ми вже неодноразово писали, що перепланування та реконструкція це абсолютно різні речі. Перша має на увазі зміна внутрішньої площі приміщень, за умови, що ви не торкаєтеся несучі стіни, не міняєте цільове призначення кімнат і не втручаєтеся в комунікації і вентиляцію. Такі роботи можна виконувати без узгодження з контролюючими службами, рекомендується запросити будівельного інженера або просто показати йому проект, щоб він підтвердив легальність такого ремонту.
А ось якщо ви міняєте призначення кімнат, плануєте робити нові вікна чи двері в несучій стіні, переносите комунікації і облаштовуєте окремий вхід, тоді такий ремонт відноситься до поняття реконструкція. Такі роботи проводяться на підставі отриманого дозволу, для чого буде потрібно зробити і затвердити проект, і подати повідомлення про початок робіт. По завершенню реконструкції виконується технічна інвентаризація об'єкта, за результатами якої він вводиться в експлуатацію.
Окремої уваги потребують роботи з облаштування окремого входу, для чого потрібно провести узгодження вхідної групи. Тут вам потрібно буде зробити не тільки проект, але і отримати дозвіл від балансоутримувача будинку. Аж до того що потрібно проводити загальні збори співвласників і просити їх проголосувати за виділення вам прибудинкової землі, на якій буде розташовано ганок.
Чи можна працювати без дозволу?
Теоретично, ремонт приміщення можна виконати без будь-яких документів, вам адже не потрібно виводити об'єкт з житлового фонду. Але тут є свої підводні камені, по-перше, для вас як підприємця на подібні порушення діють інші види штрафних санкцій. І якщо припишуть порушення містобудівних норм, то оштрафують на половину вартості ремонту. А якщо ви будете наймати офіційну будівельну фірму, то їх також можуть оштрафувати за роботу без дозволу, аж до відкликання ліцензії.
По-друге, зараз діє заборона на перевірки бізнесу, але щоб скористатися цим правом, для початку його потрібно відкрити. Якщо у вас був магазин, і ви вирішили його просто поліпшити, то проводите ремонт на свій розсуд, за умови що дотримуються правила перепланування і санітарно-технічні норми. А ось якщо у вашому приміщенні був звичайний офіс, а потрібно зробити магазин або кафе, та ще й з окремим входом, то тут доведеться отримувати дозвіл на заняття підприємницькою діяльністю. Ваш технічний паспорт на об'єкт точно перевірять і поцікавляться, чому він не відповідає дійсності.
Виходить, що від оформлення піти не вийде і все одно доведеться звернутися в проектну організацію для проведення робіт по легалізації самовільного перепланування. Дана процедура це не чарівна паличка, вона просто дозволяє усунути юридичні перешкоди на шляху до здачі об'єкта і введення його в експлуатацію. Спочатку вам доведеться заплатити штраф, а потім розробити проект, затвердити його, здати об'єкт в експлуатацію і внести зміни в державний реєстр нерухомості.