Як показала офіційна статистика, минулий рік став безпрецедентним для столичного ринку нерухомості. Зокрема, не було відкрито жодного великого торгового центру. Це призвело до того, що багато зацікавлених осіб, які бажають взяти в оренду або купити частину подібної нерухомості, створюють досить серйозний попит, який поки неможливо задовольнити. На думку експертів, такий стан справ призведе до значних змін цін на нерухомість в самий найближчий час. Ми постаралися як слід розібратися в цьому питанні, дізнавшись, чого варто очікувати в першому кварталі нового року.
Чого варто чекати
Нам вдалося зібрати кілька найбільш важливих нюансів ринку торгової непорушно, виділивши найбільш значущі з них, здатні внести зміни в сьогоднішній стан речей:
- Орендна ставка. Не секрет, що протягом усього минулого року орендна ставка постійно росла на кілька відсотків від кварталу до кварталу. Звичайно ж, що розглядається цифра значно різнився, в залежності від району розташування нерухомості і інших чинників. Експертна оцінка поточної ситуації на ринку говорить про те, що вже в найближчі місяці варто очікувати нового витка збільшення вартості. При це різкого підвищення, якщо не буде різких стрибків курсів валют, очікувати не варто. Також важливим фактором буде будівництво нових торгових майданчиків, запланованих на найближчі роки.
- Зменшення кількості вільних місць. За наявними даними, протягом року процентне відношення вакантних торговельних майданчиків постійно знижувалося. Така динаміка легко пояснюється тим фактом, що за взятий період не було введено в експлуатацію жодного нового ТРЦ. Це змусило зацікавлених осіб займати всі можливі вільні майданчики. Не в останню чергу, саме через це постійно росла орендна вартість, адже наявний попит було просто неможливо задовольнити. Додатково потрібно відзначити, що в даному питанні українські підприємці активно конкурували з закордонними компаніями, чия платоспроможність на багато вище.
Прогнози на майбутній рік
На думку все тих же експертів, в другій половині цього року очікується певна позитивна динаміка, на пряму пов'язана з запланованим введенням в експлуатацію торгових майданчиків, чия загальна площа складає близько 700 тисяч квадратних метрів, що досить багато. У всякому разі, на якийсь час ринок зможе задовольнити наявний попит.
Звичайно ж, не можна забувати про можливі фактори, які можуть поставити під загрозу введення в експлуатацію деяких великих об'єктів. Наприклад, це стосується нестабільної економічної ситуації в країні. Через банального припинення фінансування, певна кількість об'єктів може бути заморожено, що знову спровокує дефіцит профільної нерухомості. При цьому анонсоване відкриття найбільшого в Україні ТРЦ «Respublika» має відбутися точно в заплановані терміни, що вселяє певний оптимізм при погляді на ситуацію.
В цілому вважається, що недавно почалася рік повинен бути значно сприятливішим для потенційних орендарів, ніж минулий. Обумовлюється подібний прогноз цілою низкою чинників, починаючи від будівництва нових майданчиків і закінчуючи банальним зниженням орендної ставки. Крім того, певні позитивні зміни в цьому питанні будуть помітні не тільки в межах столиці, а й інших великих містах нашої країни. Звичайно ж, все це відбудеться за умови збереження поточного рівня економіки, або ж його поліпшення. Що ж може статися в разі різкого обвалу національної валюти не беруться судити навіть найдосвідченіші експерти та прогнозисти.