2.11.2016 року офіційно вступив в силу Закон № 1666-VIII, який відомий в ЗМІ під назвою Антирейдерський. За своєю суттю він спрямований на запобігання випадків незаконного захоплення об'єктів нерухомості за рахунок використання злочинних схем реєстрації прав власності в єдиному державному реєстрі.
Раніше шахраї через держреєстраторів, а також нотаріусів, що мають доступ до роботи з базою даних єдиного реєстру, незаконно змінювали власника. На підставі цих даних злочинець отримував виписку, яка згідно із законом має юридичну силу свідоцтва на право власності. У більшості випадків такі схеми працюють за підробленими рішеннями судових інстанцій різного рівня.
Для запобігання рейдерських захоплень в законодавчу базу введені наступні механізми:
- Держреєстратори або нотаріуси зобов'язані перевірити законність судового рішення через відповідну базу даних або запросити підтвердження у прийняла його інстанції.
- Держчиновники і приватні юридичні особи, які порушили попереднє правило будуть усуватися від роботи. Якщо буде доведено факт злочинної змови, їм загрожує кримінальна відповідальність терміном до 10 років.
- Створено спеціальну комісію, яка приймає скарги за фактами незаконної зміни власника в держреєстрі. До її повноважень входить перевірка даних, встановлення винних і скасування незаконних процедур з відновленням попереднього власника в його правах.
Спеціальна уповноважена комісія з питань незаконних дій державних і приватних реєстраторів працює при Мін'юсті. Термін розгляду скарги не більше 30 календарних днів.
Закон № 1666-VIII не дає права уповноваженої комісії скасовувати незаконні рішення суду, на підставі яких був замінений власник об'єкта. У такій ситуації необхідно подавати апеляцію чи касацію до уповноваженої судову інстанцію і домогтися скасування попереднього рішення.