Квартири в житлових багатоквартирних будинках на першому або цокольному поверсі можна переобладнати під магазин або іншу комерційну нерухомість. Законом заборонено вести в таких будинках виробничу діяльність, а ось відкрити магазин, аптеку, офіс і т.д., цілком можливо. Власне з цією метою часто і набувають подібні квартири.
Юридичний бік питання
При спробі переоформити свою квартиру в комерційну нерухомість і провести необхідні роботи, ви можете зіткнутися з незгодою сусідів. Вони мають повне право подати до суду і заборонити вам подібну діяльність. Тому спочатку давайте розглянемо, коли потрібно отримувати дозвіл від співвласників будинку, а коли можна обійтися без нього.
Якщо звернутися до норм цивільного кодексу, то всі допоміжні приміщення (під'їзди, горища, підвали, комори та ін.) Знаходяться у спільній власності всіх власників квартир. Якщо хтось із мешканців планує проводити реконструкцію своєї квартири і при цьому зачіпаються підсобні приміщення, то він зобов'язаний отримати дозвіл від інших співвласників.
З іншого боку, в житловому кодексі прописано, що кожен власник самостійно визначає порядок користування своєю квартирою. Тому якщо він вирішив вивести нерухомість з житлового фонду і зробити її комерційної, то не повинен погоджувати свої дії з іншими власниками квартир, за умови, що їх права не будуть порушені. Для цього слід отримати дозвіл від місцевих органів влади.
Таким чином, узгоджувати реконструкцію квартири під магазин з мешканцями потрібно тільки тоді, коли планується приєднати до неї частина підсобних приміщень. Якщо план робіт на увазі перепланування в межах приватної квартири, досить отримати дозвіл від місцевої влади. Це не означає, що ваші недоброзичливці не зможуть подати в суд, але така правова позиція прийнята Вищим адміністративним судом і ви легко відстоїте свої інтереси.
Як провести реконструкцію квартири
Реконструкція житлового приміщення під магазин проводиться за наступною схемою.
- Переклад об'єкта в комерційну нерухомість. Таке рішення мають право приймати місцева влада.
- Квартира, перероблена в магазин, за законом для ведення комерційної діяльності повинна мати окремий вхід. Для цього слід укласти договір з власником прибудинкової території, на якій і буде побудований вхід. Можна домовитися про викуп або передачу вам землі в довгострокову оренду.
- Звернення в проектну організацію, яка проведе експертизу об'єкту для отримання вихідних даних і на їх підставі розробить проект реконструкції. У тому випадку, коли план робіт передбачає зміну цільового призначення приміщення, то проект повинен пройти перевірку в містобудівної та архітектурної службах. Окремо може знадобитися узгодження вхідної групи, мова йде про додаткове проект на облаштування окремого входу.
- Наступний крок- оформлення дозволу на реконструкцію. Маючи на руках затверджений проект, слід звернутися в дозвільний центр, дана процедура регулюється наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва.
- Проведення робіт згідно з планом. Важливо не тільки не відступати від проекту, але і оформити всю необхідну документацію про завершення реконструкції. Це обов'язкова вимога, тому що дані папери будуть потрібні для подальшого введення об'єкта в експлуатацію. Щоб всі нюанси процедури були дотримані, рекомендується скористатися послугою авторського нагляду за будівництвом.
- Підготовка декларації про завершення будівництва і її твердження для введення об'єкта в експлуатацію. Як складова частина цих робіт виконуватися технічна інвентаризація приміщення та оформлення нового техпаспорта. Завершенням цього етапу стане внесення даних про об'єкт в державний реєстр нерухомості і оформлення прав власності.
Деякі власники спочатку починають реконструкцію і тільки потім замислюються про необхідність оформлення дозвільної документації. Майте на увазі, що за порушення передбаченої законом процедури до вас можуть бути застосовані штрафні санкції, а також суд може накласти арешт, і заморозити будівництво.