Всі ми хочемо зробити свою квартиру зручніше і функціональніша, вихід - перепланування. Але як її зробити правильно, які роботи дозволені, а за які сусіди можуть подати в суд? У цій стати ми постараємося розкрити всі нюанси перепланування квартири, відповівши на найчастіші запитання по даній темі.
1. Чи потрібен дозвіл на перепланування? Насправді отримувати дозвіл на перепланування квартири не потрібно, але слід правильно розуміти сенс цього слова. Якщо ви вирішили звести перегородку з легких конструкційних матеріалів, наприклад гіпсокартону або газоблоку. Або ви хочете перенести дверний проріз в що не несе стіні, або прибрати перегородку. Те такі роботи не вимагають узгодження, ви можете робити все що завгодно в плані перепланування приміщення, поки ваші роботи не стосуються несучих стін і комунікацій. Також не можна змінювати призначення приміщень, наприклад, перетворювати спальню в кухню і навпаки.
2. Коли потрібно отримувати дозвіл? Дозвіл потрібно в тому випадку, коли ваші ремонтні роботи підлягати погодженням, наприклад, розширити вікно, змінити конфігурацію несучої стіни, провести опалення на балкон і т.д. Багато неправильно думають, що такі роботи заборонені. Це не так, просто в даному випадку ви робити не перепланування, а реконструкцію. Тобто ваші дії можуть вплинути на технічний стан загальних комунікацій і міцність будівлі. Щоб вони не привели до незворотних наслідків, слід звернутися в професійне проектне бюро, наприклад наше приватне БТІ, і замовити розробку проекту. Якщо будівельні інженери проведуть розрахунки і вирішать, що ваша задумка здійсненна і не заподіє нікому шкоди, то можна отримувати дозвіл і приступати до будівельних робіт. Але після їх завершення доведеться переробляти технічний паспорт на квартиру і заново вводити її в експлуатацію.
3. Хто дає дозвіл на перепланування (реконструкцію)? Після того як в проектному бюро вам розробили дозвільну документацію, потрібно звертатися в місцеве відділення ДАБІ. На місцях їх повноваження частково передали чиновникам місцевої влади, але суті справи це не змінює. Якщо ваші документи пройдуть перевірку і затвердження, тоді складається повідомлення про початок будівельних робіт і можна приступати до ремонту.
4. Чому мій проект завернули? Повернути проект можуть з різних причин, наприклад, він неправильно оформлений або в розрахунках є помилка. Але ці причини повинен усувати той, хто складав документ. Ми ж хочемо відзначити, що ДАБІ може відмовити в затвердженні проекту, якщо в ньому не вказано хто буде виконувати ремонт і хто буде контролювати цей процес. Оскільки реконструкція має на увазі втручання в несучі конструкції та загальні комунікації, в інспекції можуть вимагати, щоб роботи виконувала ліцензована компанія і під наглядом професійного архітектора.
5. Що буде за самовільне перепланування? Все залежить від того, які наслідки вона матиме. Якщо ваші роботи не принесуть шкоди будівлі і сусідам, то фактично ніяких наслідків для вас не буде. Проблеми можуть виникнути тільки тоді, коли ви вирішите продати житло, від вас зажадають актуальний технічний паспорт на квартиру і щоб його зробити, доведеться заплатити штраф від 8500 грн. і пройти всю процедуру узгодження реконструкції.
Якщо ж ваші дії завдадуть шкоди дому або іншим мешканцям, тоді вони через суд мають право вимагати компенсації збитку. Крім цього за свій рахунок доведеться усунути всі наслідки проведених робіт.
6. Чи можна пристроювати балкон на першому поверсі? Багато це роблять, але насправді це незаконно і якщо завтра до вас в двері постукає інспектор, нарікайте на себе. Теоретично це можливо, але треба виконати ряд умов. По-перше, розробити і затвердити проект реконструкції. По-друге, вам потрібно отримати дозвіл загальних зборів співвласників будинку на зміна геометрії будівлі, згідно із законом 75% позитивних голосів на загальних зборах. Адже земля навколо будинку перебуває у спільній власності мешканців, і ви її фактично займаєте. Також за самовільну прибудову претензії можуть виставити комунальники, адже тепер у вас збільшилася опалювальна площа і природно про продаж і яку іншу дію, пов'язаному зі зміною права власності не може бути й мови, поки не узаконите прибудову.
7. Чи можна приєднати частину коридору або горища до квартири? Таке можливо, але вимагає від вас витримки і бажання побігати по інстанціях, а також уміння справити сприятливе враження на сусідів. У проектній організації вам зроблять потрібні документи, але дозвіл має дати загальні збори співвласників будинку, знову 75% позитивних голосів. Тому що неважливо, де розташована ваша квартира, всі коридори, горища і підвали знаходяться у спільній власності власників квартир і рішення про виділення комусь в особисте користування хоча б одного квадратного метра вони повинні прийняти спільно.
У нас ви можете отримати професійну консультацію по перепланування квартири, ми розглянемо ваш конкретний випадок і розповімо, що можна зробити . Також ми готові взятися за розробку та затвердження проекту вашої поліпшеною квартири.